Свински хапки със сос от нар - Know How To Cook

Свински хапки със сос от нар

Свински хапки със сос от нар
4
1 hour 35 minutes
Тази рецепта все още няма оценка.
Публикувано от на 19 декември 2018
Как да приготвим свинки хапки със сос от нар

Предпразнично реших да ви изненадам с една по-екзотична рецепта за свински хапки със сос от нар. Екзотичността й идва от овкусяването на месото. Знам, че като видите необходимите продукти, ще ме погледнете недоверчиво, но ви уверявам, че наистина са вкусни и експериментът си заслужава.

Продукти за приготвяне на свинските хапки

Необходимите продукти са малко на брой, но затова пък с характер. Ще се спра на всеки от тях в няколко изречения, за да разберете защо всъщност съм решила да използвам точно тях тази рецепта. Ето ги и главните герои – свинско месо, сос от нар, цейлонска канела, сумак, джинджифил на прах, бяло вино, сол.

Свинско месо

Започвам със свинското месо, защото то е основният продукт в рецептата. Не съм тествала рецептата с месо от други животни, затова не бих могла да кажа дали ще се получи или не. За тази рецепта препоръчвам да използвате месо от свински врат, плешка или бут, задължително обезкостено. Месото от тези части на животното е леко прошарено, без да е прекалено мазно, което го прави добро за печене на фурна. Както знаем мазнината, особено естествената, прави месото още по-вкусно. За да подготвим месото за нашето ястие, трябва да го нарежем на хапки с приблизително еднакъв размер. Препоръчвам ви да са около 3-4 см. Дори и да са малко по-големи не е проблем. Имайте предвид, че изпичането им ще отнеме по-дълго време от описаното в рецептата.

Сос от нар

Сосът от нар е особено популярен в турската и арабската кухня. Сосът от нар се получава чрез изпаряване на водата, която се съдържа в прясно изцеден сок от нар. По този начин захарите, които се съдържат в него се карамелизират, на което се дължи сладникавия му вкус. Често сосът от нар е сравняван с балсамов оцет. Както заради цвета, така и заради вкусовите си качества и консистенция. Сосът от нар е с плътен тъмен цвят с кафеникави отблясъци и сладко-кисел, дори леко трапчив вкус.

Когато купувате сос от нар, внимателно четете написаното на етикета. Нужен ви е 100% сос от нар. Без никакви подобрители, овкусители, консерванти или глюкозо-фруктозен сироп. Често се случва като сос от нар да се продава оцветена, овкусена и боядисана течност, затова бъдете внимателни.

Сос от нар може да намерите в турските или ориенталски магазини, както и онлайн. Ако имате път към Турция, може да се снабдите от там. Цената на чистия сос от нар е малко по-висока, но се използва икономично така че разходът е оправдан.

Свински късчета със сос от нар

Цейлонска канела

Свикнали сме да използваме канелата най-вече за овкусяване на различни десерти – сладкиши, меденки, печена тиква. Списъкът е дълъг. Това, което обаче често пропускаме, къде от предубеденост, къде от незнание е, че канелата всъщност е много подходяща за овкусяване на някои видове месо. Разбира се, ключът е подходящото количество.

Обърнете внимание, че изрично съм написала цейлонска канела. Сигурно сте чували, че канелата има две разновидности – касия и цейлонска канела. Касията е онази силно ароматна подправка, с която обилно поръсваха млякото с ориз в детската градина, когато бяхме деца и заради което мнозина буквално я мразят. Всъщност касията е по-евтиният заместител на цейлонската канела. Касията притежава интензивен, остър и силен пиперливо-сладникав аромат, от където идва асоциацията ни, че не е подходяща за овкусяване на ястия с месо. Цейлонската канела, от своя страна, се отличава с деликатен вкус и аромат.

Ако преди години откриването на цейлонска канела беше мисия невъзможна, сега задачата съвсем не е с повишена трудност. Цейлонска канела има вече във всеки добре зареден магазин за подправки, в био и здравословните магазинчета, както и в големите вериги. Също така може да я откриете и в редица онлайн магазини.

Сумак

За мнозина сумакът е неизвестна подправка. Приготвя се от изсушените и смлени плодове на нисък храст, който вирее в Средиземноморието и някои части на Близкия изток. Сумакът се счита за едно от съкровищата на Ориента и е често срещан в турската кухня. В арабската кухня подправката се използва почти във всяко ястие.

Харесвам сумака заради неговия приятен и характерен стипчиво-кисел вкус и аромат. Добавен към ястие, той му придава несравнима плодово-кисела жилка, в която буквално ще се влюбите. Може да прозвучи нескромно, но доста хора съм запалила по сумака. Цветът му е наситено червен и няма как да остане незабелязан. Може да го използвате за овкусяване на салати, различни видове месо, хумус, дори ориз и картофи.

Бяло вино

Макар и на финала няма как да пропусна да кажа няколко думи за виното. Често съм обект на шеги, защото готвя само с хубаво вино. Истината е, че не искам да прецакам вкуса на храната само, защото съм решила да спестя няколко лева, купувайки по-евтино вино. Основната препоръка, която следвам е за готвене да използвам вино, което би се пило с удоволствие у дома. Макар да не консумирам алкохол въпреки че готвя с него, стриктно спазвам това правило.

При готвене алкохолът от виното се изпарява и в ястието остава само неговите вкус и аромат, а те са просто божествени. Качественото вино обогатява ястието, затова не се притеснявайте да го използвате, когато готвите. Все пак да сме наясно. Не ви съветвам да използвате ултраскъпо, висококачествено вино, но и не се подлъгвайте да купите най-евтиното вино, което ще намерите в магазина само, защото ще готвите с него. Обещавам да подготвя по-обширен материал по темата.

Може би сте чували, че белите меса се готвят с бели вина, а червени с червени. Свинското обаче може да се сготви и с двата вида. Изборът на вино трябва да е съобразен с вкуса, който искаме да постигнем. Червените вина се използват за меса с по-тежък, докато при белите е тъкмо обратно. Избрах да използвам бяло вино за приготвянето на свинските хапки със сос от нар, за да постигна значително по-лек вкус, отколкото бих постигнала с червено вино.

Стига толкова съм говорила за виното и съставките, нека да видим рецептата. Надявам се информацията да е била полезна за вас.

Свински хапки със сос от нар
Свински хапки със сос от нар
Порции: 4
Тази рецепта все още няма оценка.

Свински хапки със сос от нар

Подготовка: 5 minutes
Готвене: 1 hour 30 minutes
Общо: 1 hour 35 minutes

Необходими продукти
  

  • 800 г свинско месо ((врат, бут или плешка))
  • 2 с.л. сос от нар ((100%))
  • 40 мл бяло вино
  • ½ ч.л. сумак
  • ¼ ч.л. канела
  • ½ ч.л. сол
  • ч.л. джинджифил на прах ((по желание))
  • щипка черен пипер ((по желание))

Начин на приготвяне
 

  • Нарежете месото на хапки с големина 3-4 см.
  • Сложете ги в подходящ съд с капак. Т.нар. йенски тенджери са много подходящи за целта.
  • Поръсете месото със соса от нар и подправките. Разбъркайте добре.
  • Налейте виното на тънка струйка по ръба на съда така че да падне на дъното.
  • Сложете капака на съда и го сложете в студена фурна.
  • Включете фурната на 150 градуса с вентилатор. Печете до готовност на месото. В зависимост от размера на свинските хапки може да отнеме между час и половина и два часа.
  • Поднесете с подходяща гарнитура.
Приготвихте ли тази рецепта?Моля, оценете рецептата и оставете коментар, за да споделите как се получи! Вашите оценки и отзиви помагат на Know How To Cook да се развива. Благодаря ви! !

Подходяща гарнитура към свинските хапки:

Други рецепти със свинско месо

Споделете рецептата за свински хапки със сос от нар с близки и приятели, които се хранят отговорно и осъзнато. Помогнете на вкусната и добра храна да достигне до повече хора.

Оставете коментар & оценете рецептата

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Оценка за рецептата




Shopping Cart
Scroll to Top