Наближават Бъдни вечер и Коледа и всички са в трескава подготовка какво да сложат на трапезата, за да зарадват своите близки и приятели. Наред с новите неща, като бисквитки, масленки, меденки и прочие вкусни малки сладости е хубаво да не забравяме българските традиционни ястия, които неизменно се свързват с тези празници. Затова искам да ви покажа как приготвяме вкъщи традиционния тиквеник. Когато бях малка и по рафтовете на магазините не бяха отрупани с полуфабрикати, баба замесваше тесто и разточваше кори за баница и тиквеник. В последните години все по-често посягаме към готовите кори, но някак забързаното ежедневие и липсата на достатъчно време ни го налагат. Сега ще ви покажа вариант на тиквеник с готови кори, които максимално се доближата до такъв, който е приготвен с домашно приготвени такива. Ако имате време и желание, разбира се винаги можете да вземете точилката и сами да си приготвите корите.
Други рецепти за баница
- Тиквеник без кори и без глутен
- Баница с ябълки, тиква и круши
- Хрупкави банички с ябълки и сушени плодове
Тиквеник
Необходими продукти
- 500 г Одрински кори за баница
- 1 кг тиква
- 200-250 г захар
- 100-150 г орехи
- 1-1½ ч.л. канела
- ½-⅔ ч.ч. олио (може и смес от масло и олио/зехтин)
Начин на приготвяне
- Почистваме, обелваме и нарязваме тиквата на парчета.
- Настъргваме я на едро ренде.
- Към настърганата тиква добавяме захарта (количеството е според сладостта, която искаме да постигнем и сладостта на самата тиква), счуканите орехи и канелата.
- Разбъркваме добре. По желание можем да си разпределим плънката на толкова сравнително равни части, колкото е броят на корите в пакета.
- В един пакет Одрински кори обикновено има 8 листа. Тук искам да уточня, че този вид кори са по-дебели от т.нар. тънки кори за баница.
- Пристъпваме към приготвянето на самата баница. Взимаме един лист от корите и го намазняваме с около 1 – 1 1/2 с.л. мазнина.
- След това поръсваме с част от плънката, като се стремим да я разпръснем равномерно.
- Навиваме листа на руло и поставяме в намаслена тава.
- Редим готовите корите в тавата така че накрая да получим един голям охльов.
- Намазваме отгоре с мазнина и печем в предварително загрята на 200-220 градуса фурна.
- Когато тиквеникът е готов го поръсваме с подсладена вода (смесваме малко количество топла вода около 1/2 ч.ч. с 2 с.л. захар).
- Може да използвате и четка, с която да намажете добре горната коричка на тиквеникът, за да омекне. Не бива да се прекалява с намокрянето, за да не стане воднист. Целта е най-горния слой да не е чуплив и хрупкав.Покриваме го с кърпа и го оставяме да се охлади.
- При поднасяне поръсваме с пудра захар.
Таничка, страхотен тиквеник!
Дани
Направих го!Поздрави,Мария!
Ох,Танче,да знаеш колко много ми се хапва,а твоят е прекрасен!Сочен и ароматен,истински коледен еликсир,браво!
Сърдечен поздрав от мен!
Танче,любима рецепта и задължителна за празниците:)
Хубава седмица!
Танче,баничката ти е чудна-и аз имам тиква в хладилника ,така че ще правя тези дни.
Приятна нова седмица!