Почистваме, обелваме и нарязваме тиквата на парчета.
Настъргваме я на едро ренде.
Към настърганата тиква добавяме захарта (количеството е според сладостта, която искаме да постигнем и сладостта на самата тиква), счуканите орехи и канелата.
Разбъркваме добре. По желание можем да си разпределим плънката на толкова сравнително равни части, колкото е броят на корите в пакета.
В един пакет Одрински кори обикновено има 8 листа. Тук искам да уточня, че този вид кори са по-дебели от т.нар. тънки кори за баница.
Пристъпваме към приготвянето на самата баница. Взимаме един лист от корите и го намазняваме с около 1 – 1 1/2 с.л. мазнина.
След това поръсваме с част от плънката, като се стремим да я разпръснем равномерно.
Навиваме листа на руло и поставяме в намаслена тава.
Редим готовите корите в тавата така че накрая да получим един голям охльов.
Намазваме отгоре с мазнина и печем в предварително загрята на 200-220 градуса фурна.
Когато тиквеникът е готов го поръсваме с подсладена вода (смесваме малко количество топла вода около 1/2 ч.ч. с 2 с.л. захар).
Може да използвате и четка, с която да намажете добре горната коричка на тиквеникът, за да омекне. Не бива да се прекалява с намокрянето, за да не стане воднист. Целта е най-горния слой да не е чуплив и хрупкав.Покриваме го с кърпа и го оставяме да се охлади.
Влезте в профила си, за да добавите или прегледате своите бележки и да персонализирате още повече любимите си рецепти!
Сезони и празници: Есен, Зима, Коледа
Автор: Станка Стоянова
Приготвихте ли тази рецепта?Моля, оценете рецептата и оставете коментар, за да споделите как се получи! Вашите оценки и отзиви помагат на Know How To Cook да се развива. Благодаря ви!