Домашна горчица с хрян
Горчица! Онази пикантна жълта паста, която може така да те подпали от лютивина, че няколко дни да не можеш да си намериш място. Горчицата е една от най-популярните подправки в света. Римляните са били първите, които са смлели синапени зърна на фина паста. Към нея са добавяли вино или оцет, за да я овкусят.
Горчицата, спада към онези храни, които сравнително скоро влязоха в менюто ми. По-близкото ми познанство с горчицата датира от 5-6 години. Помня, че дядо много я обичаше. Май само той в нашето семейство я ядеше. Помня симпатичните бурканчета, които наподобяваха чашки и жълтите им пластамасови капачета. Била съм на не повече от 7-8 години, но споменът за тези малки бурканчета пълни с пикантна жълта паста все още е жив. Бях почти на 10, когато загубих дядо и това e един от малко ми спомени свързани с него.
Как да приготвим домашна горчица?
Толкова е лесно да приготвите горчица у дома, че ако само веднъж опитате, няма да посегнете никога вече към онази в магазина. Процесът е времеемък, защото трябва да изчакате няколко дни да ферментират синапените зърна, но не ви ангажират по никакъв начин. Времето, което ще отделите, за да я приготвите е точно 10 минути. Следващият път, когато посегнете към тубичката с горчица в магазина се замислете за това.
Първата стъпка е да смелите всички необходими продукти в блендера. Пасирайте, докато се получи гъста паста. Пресипете сместа в чист и сух буркан. Отстранете всички въздушни джобове, които са се образували при пълненото на буркана. Затворете с капак и я оставете на плота в кухнята за 3 дни. След това отворете буркана, добавете меда и оцета и разбъркайте добре. Това е. Убедихте се, че е лесно, нали?
Каква трайност има домашната горчица?
Домашно приготвената горчица има срок на годност около 6 месеца. Да, правилно прочетохте – 6 месеца. У дома не може да се задържи толкова. Най-често бива изядена за 2-4 седмици, но се е случвало да остане и няколко месеца, което по никакъв начин не променя характеристиките й.
С времето единственото се променя интензитетът на пикантността й. Прясната горчица е много люта. Постепенно вкусът й става по-мек. Ако сте търпеливи, е добре да я изчакате да отлежи известно време, за да узрее и да се развие вкуса й. Ако не сте от тях, може да я консумирате веднага.
Как да използваме горчица?
Дори и да не сте сред най-големите фенове на горчицата, дайте й шанс. Едни от най-богатите вкусово дресинги са онези, в които е добавена горчица. Комбинацията от горчица, зехтин, мед, ябълков оцет или прясно изцеден сок е божествена и пасва перфектно на почти всяка салата.
Горчицата чудесно се комбинира с различни видове месо, домашни наденици и други. Може да се използва за глазиране на месото по време на печене или за мариноване. Горчицата е подходящ другар и на печени или варени картофи.
Рецепти с горчица
- Баварска картофена салата
- Агнешките котлети, овкусени с горчица, мащерка и розмарин
- Фаршировани яйца с авокадо
- Зелен боб с дресинг от горчица, чесън и магданоз
- Салата от червено зеле, ряпа, ябълки и лешници
- Домашна майонеза без яйца и мляко
- Салата със спанак, авокадо, рукола и медено-горчичен дресинг
- Пилешки пържоли с горчица на скара
Домашна горчица с хрян
Необходими продукти
- 1 с.л. хрян (настърган)
- 40 г черен синап (семена)
- 40 г жълт синап (семена)
- 2 скилидки чесън
- ¼ ч.л. куркума
- 10 г сол
- 250 мл изворна вода
След ферментация
- 1 с.л. ябълков оцет
- 2 с.л. мед
Начин на приготвяне
- Сложете всички продукти (без меда и оцета) в блендер и пасирайте, докато се получи кремообразна консистенция. Имайте предвид, че може да отнеме няколко минути, докато се смели добре синапа и сместа се сгъсти достатъчно. Ако уредът започне да загрява, дайте му кратка почивка и продължете отново.
- Прехвърлете сместа в буркан, като внимавате да не се образуват въздушни джобове. Ако случайно има такива, с помощта на лъжица ги отстранете.
- Затворете буркана плътно с капак и го оставете върху кухненския плот за около 3-4 дни, за да ферментира.
- След няколко дни добавете ябълковия оцет и меда. Разбъркайте добре, за да се хомогенизира сместа.
- Съхранявайте в хладилник до 6 месеца.
Допълнителни насоки
Хрянът придава допълнителна пикантност на горчицата. Може да увеличите количеството с още 1 с.л. или да го пропуснете, ако желаете.
Ако обичате по-сладка горчица, може да увеличите използваното количество мед, но не прекалявайте, за да не се изгуби вкусът й.
Споделете рецептата за домашна горчица с хрян с близки и приятели, които се хранят отговорно и осъзнато. Помогнете на вкусната и полезна храна да достигне до повече хора.
Направих я стана страхотна.Благодаря за рецептата!
Здравейте,
При мен се получи доста горчива, как би могло да се избегне това?
Здравейте,
Нямам представа каква може да е причината да стане прекалено горчива. За омекотяване на вкуса обикновено се добавят овесени ядки и/или някакъв подсладител.
Здравейте, Станка! Благодаря за хубавата рецепта! Бих искала да попитам дали е възможно да се запазят синагогите зърна цели? Ако, да, кога следва да се прибавят към сместа: предполагам веднага след смилането на останалите съставки. Предварително благодаря за отделеното време!
Здравейте! Ако искате в горчицата да има цели синапени зърна, най-добре е да добавите такива след смилането. Може да контролирате степента на смилане, за да се получи по-едрозърнеста горчица, но наблюдавайте гъстота на консистенцията.
Поздрави!
Здравейте, бихте ли ми казали как да ферментирам синапа? Никога не съм го правила, благодаря предварително!
Здравейте, Светлана! Не е нужно да правите нищо специално. Смелете всички продукти, както е описано в рецептата. След като оставите сместа за 3 дни на топло, тя сама ще ферментира. Процесът не е толкова бурен, колкото при ферментирали зеленчуци, но се случва.
Спокойна вечер! 🙂