fbpx

Да се храним сезонно – януари

Станка Стоянова
Instant Pot

Сезонни храни – януари

Януари е! Нова година, ново начало. Навън е мразивото и снежно, но красиво. Сезонните плодове и зеленчуци са все по-ограничени като избор, но храната на трапезата ни е по-сгряваща от всякога, защото организмът ни има нужда от топлина.

През тези студени месеци природата ни дарява с изобилие от кореноплодни зеленчуци – земна ябълка, картофи, моркови, цвекло, пащърнак,  които са богати на въглехидрати. Като добавим към тях праз, лук и чесън, качествени източници на белтъчини и полезни мазнини имаме всичко необходимо, за да сготвим вкусно и полезно ястие, което да даде на тялото ни точно това, от което има нужда в момента.

Месото е храната, която традиционно присъства най-често на трапезата ни през зимата. Свинското месо е типична храна за този сезон на нашите географски ширини. С него се приготвят различни традиционни ястия и национални специалитети – сарми, мусака, различни наденици, луканки, суджуци и филета. Ако обичате сланина, сега й е времето. Тя е чудесно мезе за червено вино.

Не можем да пропуснем и подправките, които са душата на всяко ястие. През януари, пресните подправки са рядкост, изключение са розмарина и салвията, които са многогодишни растения и може да ги откриете през цялата година. Ако отглеждате подправки в саксия у дома, може да им се радвате почти целогодишно. През зимата властват сушените подправки, които щом разгърнат своя аромат вдъхват живот на всяко ястие.

През зимните месеци, и януари в частност, е добре да консумираме повече термично обработени храни – варени или печени зеленчуци, яхнии, бульони, зеленчукови, месни или крем супи, които сгряват тялото, но и му осигуряват необходимите ценни вещества. Все пак не бива да пренебрегваме и суровите зеленчуци, които можем да приготвим под формата на салати.

Плодовете през януари са ограничени до круши, ябълки, дюли и тикви. Мушмулите, нара и райските ябълки са към своя финал. Ако се съхраняват на сухо и хладно място, може да им се наслаждаваме още малко. Ако ви липсва разнообразие от плодове, сушените плодове са подходящо решение, но все пак е добре да имаме предвид, че са концентриран източник на плодова захар. За мен тиквата е царицата на зимните плодове – многолика, вкусна и много евтина и лесно достъпна. Разнообразието от сортове ни дава възможност да й се наслаждаваме по безброй начини – печена, варена, пълнена със сушени плодове или пък месо.

Сега е моментът да използваме и да се наслаждаваме на всички храни, които сме замразили, изсушили или консервирали през летните месеци, за да внесем допълнително разнообразие в менюто си. Време е да извадим от фризерите и шкафовете печените чушки и патладжани, сушените домати, киселото зеле и ферментиралите зеленчуци.

Списък със сезонни продукти за януари

Вземете вашия сезонен календар и окачете на най-видно място в кухнята. Той ще бъде ваш пръв и незаменим помощник в планирането на седмичното меню. Косвено ще се погрижи и за бюджета ви за храна. Ако ви липсват идеи какво да сготвите с цялото това многообразие от кореноплодни, вижте рецептите, които съм ви подготвила.

Сезонното хранене е разнообразно и вкусно. Вижте предложенията ми за рецепти, които да приготвите с локалните сезонни продукти за месец януари.

Сезонни рецепти - януари Виж всички рецепти

Сайтът използва "бисквитки", за да Ви предостави по-добро потребителско изживяване. ОК Научете повече