Червени, сочни и сладки… череши. Юни е. Месецът на черешите. Наслаждавате ли им се? Ако следите сторитата ми в Instagram, сигурно сте видели черешовите дървета, които имаме в двора и пиршествата, които си устройвам през последните дни. Дърветата са отрупани с плод. Както казах, хапнах си доволно. Има в изобилие, за приготвяне на разни вкусотии и за замразяване (вижте как замразявам плодове за зимата). Вече видяхте няколко чудесни идеи с череши в седмичния ми бюлетин. (Може да се абонирате за него тук).
Какво да приготвим с череши?
Разнообразието от вкусотии, които можем да приготвим с череши е необятно. Вече съм ви показвала някои от любимите ми десерти:
- невероятният шоколадов сладкиш с череши, към който преди бях направо пристрастена, и на който тази година съм решила да направя безглутенова версия
- сочният крамбъл с череши, който много лесно се трансформира в безглутенов вариант
- черешов крамбъл в безглутенова версия с коричка от кокосови стърготини
Е, рецепта за черешово сладко нямам, но пък днес искам да ви представя далечен негов роднина – чътнито с череши.
За пръв път приготвих черешово чътни преди 3 години. Имах череши в излишък. Бях срещала рецепти за чътни, но никога не бях приготвяла такова и реших да опитам. Резултатът беше само 2 бурканчета, но какви. Вкусът му ни плени. Обаче все не намирах време отново да го приготвя.
Последните няколко дни прекарах у дома, там където ухае на липи и храната е по-вкусна. Там, в градината с узрелите череши. За първи път през последните месеци имах време, в изобилие, което да отделя, за да приготвя нещо по-така – по-времеемко. В действителност, ако искате да приготвите чътни за бърза консумация, ще са ви нужни не повече от час-два, с варенето. Ако обаче искате да приготвите по-голямо количество и да съхраните за студените месеци, отделете си поне 4-5 часа.
Какво е чътни?
Звучи ли ви познато? Спокойно, само звучи странно и страшно. В действителност е малко връткаво, но пък за сметка на това е много вкусно. По същество чътнито е вид сос, който е нещо средно между нашенска лютеница и конфитюр. Гъсто е и съдържа парченца плодове и/или зеленчуци. Консистенцията му много наподобява тази на лютеница, но пък вкусът му е сладко-кисел с пикантни нотки. Последното зависи от използваните подправки.
За родина на чътнито се считат Индия и близките територии. Наименованието му произхожда от Хинди и в превод означава „облизвам“. В англоговорящите страни също е изключително популярно. Може да го срещнете и като чатни. Търсих българска дума, но не намерих подходяща. Приемам предложения. Ако имате такива, пишете ми.
Чътнито обикновено се приготвя от ситно нарязани или намачкани плодове, към които може да се добавят някакви зеленчуци, но оцета, захарта и изобилието от подправки са задължителни.
С какво да комбинираме черешовото чътни?
Ако за първи път чувате за чътни, сигурно се питате за какво може да го използвате и към какви ястия е подходящо да се добавя. Черешовото, а и всякакво друго чътни може да използвате за куп неща. Ще се изненадате колко много приложения може да му намерите:
- Добавете го към сандвич с месо или сирена (ако консумирате)
- Поднесете го към плато със сирена (ако консумирате) или печено, сушено месо
- Разбъркайте го със смляно телешко или свинско месо и пригответе кюфтета или го сложете в правоъгълна форма и изпечете подобно на хляб, но от месо
- Чудесно се комбинира с печено свинско месо
- Поднесете с наденички на скара
- Подходящо е за гарниране на печено пилешко или пуешко месо
- Добре се комбинира с различни пастети
- Разбъркайте с гъсто пълномаслено кисело мляко (ако консумирате), за да приготвите дип/разядка
- Пасирайте го и го използвайте за глазиране на месо, печени сладки картофи, тиква и други
- Пасирайте го и го добавете към салатен дресинг
Как се приготвя?
Основата на черешовото чътни са черешите. Сортът им няма значение. В допълнение са необходими кромид лук, джинджифил, чесън, ябълков оцет, захар – най-добре мусковадо или кокосова захар и много подправки – карамфил, канела, бахар, индийско орехче, кардамон, черен пипер и сол.
Знаете, че избягвам употребата на захар, но в този случай нямаше как да я пропусна. Може да се замени с мед, но термичната обработка е много дълга и прецених, че няма особено разлика дали ще използвам захар или мед. Освен това вложеното количество не е голямо, а и чътнито не е за наяждане, а е добавка, вид подправка, която да придаде допълнителна доза вкус и характер на ястието. Затова използването й в този случай е оправдано. Докато пиша това, ми хрумна, че захарта може да се замени с фурми или стафиди, например, но така или иначе не разполагах с нито едно от двете тези дни. Ако решите да направите замяната и да приготвите така, споделете какъв е резултата.
Времето за приготвянето му варира в зависимост от количеството, което ще приготвите. За приготвяне на чътни за бърза консумация, например като допълнение на печеното свинско месо за вечеря, ще ви трябва не повече от час, час и нещо, с чистенето на черешите. Дори няма да сте ангажирани с него през по-голяма част от времето. Ако обаче планирате да приготвите по-голямо количество, за зимнина, отделете си поне няколко часа.
Основният ангажимент е почистването на черешите от костилките. След като черешите са почистени, се слагат в подходяща по размер тенджера, добавят се нарязаните на ситно лук, чесън и джинджифил. Към тях се прибавят ябълковия оцет, кафявата захар, лимоновия сок и подправките. Вари се на тих огън, докато се сгъсти. Времето за сгъстяване варира в зависимост от количеството, което се приготвя. При мен се сгъсти за около 3 часа.
Последната стъпка е да напълните готовото горещо чътни в стерилизирани и подсушени бурканчета. Затваряте плътно с капачка. Препоръчвам да ги консервирате, за всеки случай. Възможно е да издържат и ако пропуснете тази стъпка, но ако сте приготвили по-голямо количество, по-добре да се подсигурите.
Черешово чътни
Необходими продукти
- 4 кг череши (( с костилките и дръжките))
- 200 г кромид лук
- 200 мл ябълков оцет
- 200 г кокосова захар (или кафява захар мусковадо)
- 50 мл прясно изцеден лимонов сок
- 20 г корен джинджифил
- 20 г чесън
- 1 пръчка канела
- 12 бр. карамфил
- 4 зрънца бахар
- 2 шушулки кардамон
- ½ ч.л. индийско орехче
- 10 г сол
Начин на приготвяне
- Измийте черешите под течаща вода. Отстранете дръжките и костилките.
- Обелете джинджифила и заедно с чесъна, го нарежете на ситно.
- Нарежете лука на кубчета със среден размер.
- Сложете черешите, джинджифила, лука, чесъна, подправките и останалите продукти в дълбока тенджера.
- Сложете сместа на котлона. Щом заври, намалете и оставете да къкри, докато чътнито придобие желаната гъстота. Сосът почти трябва да изври. Разбърквайте периодично, за да не загори.
- Подгответе бурканчетата и щом чътнито е готово, докато още е горещо напълнете бурканчетата.
- Затворете с капачка.
- Стерилизирайте бурканчетата за няколко минути.