В последните години нещо не мога да се оправя с традициите. В моето семейство традицията е следната – за Коледа приготвяме питка с паричка, а за Нова Година – голяма баница, пълна с късмети.
Всяка година, на 31 декември, баба ми приготвя традиционната новогодишна баница.
Вземи комплект ръчно изработени дървени късмети за баница
Тази година реших и аз да разточа една баница по нейната рецепта. Готовите баници и набучените отгоре късмети нещо не са ми по вкуса. От малка съм свикнала да преравям цялото парче баница, за да открия заветнотото дряново клонче и хартийката, осукана около него.
По тази рецепта може да се приготвя и обикновена баница, била тя налагана или въртяна.
Още рецепти за баница
- Вита баница със сирене
- Наложена баница с готови кори
- Баница с праз и сирене
- Безглутенови банички със сирене
Новогодишна баница с късмети
Необходими продукти
- 500-600 г брашно (( и допълнително за разточването))
- 1 яйце
- 300 мл вода
- 1 ч.л. оцет
- 1 с.л. олио
- 1 ч.л. сол (с връх)
- 600 г краве сирене
- 14-15 с.л. свинска мас (разтопена, (може и масло или олио))
Начин на приготвяне
- Пресяваме брашното (около 500 г) и оформяме кладенче в средата.
- Разтваряме солта във водата.
- Счукваме яйцето в кладенчето и добавяме оцета и олиото.
- Леко разбъркваме и постепенно добавяме водата, като не спираме да бъркаме.
- Когато сместа поеме водата, започваме да омесваме тестото.
- Когато започне да се оформя тестото, можем да замесим трохите. Това са парченцата, които са останали по дъното и стените на съда, в който месим. Баба ми винаги ме кара да ги замесвам, но тази стъпка може и да се пропусне.
- Ако все пак ще ги замесваме, процедурата е следната. Преместваме тестото в друг съд.
- Обираме парчетата тестото, които са останали по дъното и стените на съда, в който сме замесили. (Ако в съда има доста брашно, може да се пресее, за да се отделят парчетата тесто).
- Връщаме тестото в съда за месене.
- В средата поставяме трохите, доливаме няколко капки вода и разбъркваме, за да се получи нещо като каша.
- Ако сме сложили много вода, добавяме малко брашно. След това продължаваме с доомесването на тестото.
- Трябва да се получи средно твърдо тесто. Не трябва да е много твърдо, защото ще бъде трудно да се разточва. За замесването на тестото използвах около 550-600 г брашно. Най-добре е месенето да започне с около 500 г брашно и след това при нужда да се добавя по-малко, докато се постигне желаната твърдост.
- Когато тестото е готово, го оставяме за няколко минути да си почине (15-20 минути са достатъчни).
- След това разделяме тестото на 10-12 парчета, които оформяме като топки. Максималният брой топки от това количество е 12, ако се направят повече или няма да ви стигне тавата или разточените листата няма да имат нужния диаметър.
- Разточваме всяка топка на много тънко листо, чийто диаметър трябва да е по-голям от този на тавата, в която ще печем. Колкото по-тънко е листото, толкова по-добре. Не се притеснявайте, ако при разточването листото се скъса някъде – това ще остане незабелязано :)).
- Намазваме дъното и стените на кръгла тава с 1-2 с.л разтопена мас. Може да се използва масло или олио. (Вкъщи сме свикнали тестените изделия със сирене от рода на баници, месеници и гюзлеми, да ги приготвяме със свинска мас.)
- Навиваме първото разточено листо върху точилката и го разстиламе върху тавата.
- Тъй като то е по-широко от нея, внимателно го наместваме с ръце, като го надипляме. Внимаваме да не натискаме, за да не се прилепят пластовете тесто.
- Поръсваме листото с 1 – 1 1/2 с.л. мазнина и натрошено сирене. Повтаряме процедура с останалите предварително подготвени топки.
- Ако приготвяме баница с късмети, когато разточим 5-тото – 6-тото листо, след като поръсим с мазнина и сирене, нареждаме приготвените късмети и парички. Отгоре продължаваме да редим другите листа.
- Ако късметите са много на брой, можем да ги разпределим върху различни листа. (Аз гонех определен брой парчета от баницата и затова малко съм ги сгъчкала ;))
- Последното листо се поръсва само с мазнина.
- Печем в предварително загрята на 200 градуса фурна. Ако баницата започне бързо да се зачервява, може да намалите градусите на фурната или да я покриете с хартия, за да не изгори. Печем около 40-50 минути.
- След като е готова, я поръсваме с няколко капки вода, покриваме с кърпа и няколко вестника и оставяме така, докато изстине напълно.Обикновено новогодишната баница се пече в последния час преди настъпването на Новата Година и се поднася топла.
Моята очевидно е изпечена доста преди това, но нищо не й пречи да бъде затоплена преди поднасянето :))
P.S. Количеството сирене е ориентировъчно. Ние предпочитаме да има повече сиренце в баницата.
Нашите българи (в Таврия), с сирене добавят още захара.
Здрасти Танче! Имам ужасно набито окои открих как в новия вестник Лакомник са ти откраднали снимката на готовата баница, като са изрязали името отдолу на снимката. Може би трябва да си маркираш снимките по средата…
Благодаря! А като се сетя, че те глождеше съмнението, дали ще ми се получи баницата…
пламен:всяка година баничката става все по вкусна 🙂
Благодаря, Lety! Честита Нова година! Пожелавам на теб и семейството ти много здраве, късмет и щастливи моменти!
Не е чак толкова трудно да се разточи толкова тънка кора :)), а и факта, че може и да е скъсана, облекчава нещата 😉
Лелеее, аз такава тънка кора да ме убият не мога да разточа. Страхотно!
Баницата изглежда прекрасно!
весело посрещане на новата година!
Нека 2011, ти донесе много нови и хубави неща, здраве и късмет!
Благодаря за хубавите думи, Инче! Аз все още майстор не мога да се нарека, по-скоро чирак :))) Да ми е жива и здрава баба, че да ми дава ценни напътствия.
Ще я видим моята баница как ще е на вкус довечера. На вид я докарва :))
Весело посрещане на Новата година и на теб!
Ааа, браво, Танче 🙂
Точенето на кори за баница винаги ме е плашило. Спомням си, че баба ми много добре ги докарваше и помагахме със сестра ми (аз по-скоро пречех :))). Преди 2 години и аз се пробвах сама да завъртя баница, обаче уж тънки ги разточих корите, по-скоро дърпах, но нещо накрая стана като тези купените като подметки – едва се дъвчеше :))) Та оттогава изпитвам истински респект към майсторите на хубави баници 🙂 Твоята попада в тази категория 🙂 Прекрасна е! И късметчетата ми харесват с тези клонки 🙂
Весело посрещане на Новата година и много усмивки 🙂