Ако за първи път чувате за черен дроб от треска не се отказвайте, а отделете 2 минути и прочетете следващите редове. 🙂 До скоро и аз не подозирах за него, а се оказа, че в Русия е голям деликатес. Е, тук не е Русия, но можем лесно да го включим в менюто си.
Въпреки че от няколко години се интересувам от здравословно хранене и полагам всички усилия да се храним така у дома, до преди няколко месеца не бях чувала за него и ползите от редовната му консумация. Разбрах какво съкровище е той, в началото на май месец, когато се включих в е-диетата на Надя Петрова. НЕ, това не е диета за отслабване, нямам нужда от такова. 🙂 Това е програма, чиято цел е чрез корекция в храненето да се заздрави стомашно-чревния тракт, да се подобрят храносмилането и чревната флора, за да се подобри цялостното здравословно състояние на организма.
Да се върнем на черния дроб от треска. Той е сравнително лесно достъпен, а цената му е приемлива. Може да го откриете както в руските магазини, така и на щанда с консервирани храни в големите вериги магазини за хранителни стоки.
Рибата треска е бяла риба обитаваща Северно море. Вирее идеално на температури между 2 и 10 градуса. Атлантическата треска е вкусна, нискокалорична и засищаща храна, но за съжаление вече е сред застрашените видове, поради прекомерен улов. От няколко години Европейската комисия е наложила квоти за нейния улов и солени глоби за държавите, които го превишават.
Освен витамин А и D, в черния дроб от треска се съдържат витамини В1, В2, В3, В6, В9, С и Е, както и множество ценни минерали – натрий, калий, калций, сяра, магнезий, желязо, цинк, хром, йод, фосфор и други. Консумацията на 30-40г (дневно) черен дроб от треска е напълно достатъчна.
Когато избирате консерва в магазина, спрете се на тази, в която дробът е консервиран в собствена мазнина. Тази мазнина е богата на хранителните вещества, за които споменах по-горе и може да се използва като добавка към салатата или да се приема по 1 ч.л. дневно, като хранителна добавка.
Тук идва въпросът как да го консумирате. Може да го хапвате направо от консервата, да го смесите със сварени картофи или яйца, както най-често се консумира в Русия или да го добавите към зелена салата, както обикновено правим у дома.
Допълнителни насоки
- Използвайте зелена салата, каквато имате в наличност. Изброените видове лесно могат да бъдат открити на пазарите у нас.
- Вместо със салатен дресинг със смокини, може да овкусите салатата с лимонов сок и зехтин.
- Ако използвате сурови тиквени семки, задължително ги накиснете преди това за 8 часа. За да бъдат хрупкави ги изсушете след това във фурната, на не повече от 50 градуса. За по-наситен вкус и аромат, може да използвате и печени тиквени семки.
- Може да заместите зеления лук с тънки полумесеци червен лук, за по-силна нотка.
- Обърнете внимание, че посочените продукти са за 1 порция.
Зелена салата със спанак, дроб от треска и смокини
Необходими продукти
- 2-3 листа зелена салата
- 2-3 листа дъбов лист червена
- 6-7 листа спанак
- ¼ консерва черен дроб от треска
- 1 стрък пресен лук
- 1 ч.л. тиквени семки
- 1-2 с.л. дресинг за салата със смокини
- 2 бр. смокини
Начин на приготвяне
- Измийте внимателно и подсушете листата салата и спанака.
- Отстранете дръжките на спанака.
- Накъсайте с ръце зеленолистните зеленчуци и ги поставете в подходяща купа.
- Нарежете зеления лук, заедно с перата, и го прибавете към зеленолистните.
- Извадете част от черния дроб от треска от консервата и го намачкайте с вилица. Добавете го в купата.
- Полейте салатата с 1-2 с.л. от дресинга със смокини.
- Разрежете смокинята на 4 части и я прибавете в купата.
- Накрая поръсете с тиквените семки и поднесете.
Хареса ли ви тази рецепта?
Хареса ли ви рецептата за зелена салата със спанак, дроб от треска и смокини? Споделете я с близки и приятели, за които също би представлявала интерес.
Последвайте ме във Facebook, Instagram и се абонирайте за седмичния ми бюлетин, за да сте винаги информирани за най-новите рецепти и статии в Know How To Cook.