Салата с кейл, дюля и лешници с цитрусов дресинг
Есента може да ви се струва скучна и сива откъм идеи за салати, но днес ще ви опровергая. Приготвила съм ви чудесна салата, която отразява цялата палитра от цветове и вкусове на есента.
Не веднъж съм казвала, че има продукти, които сякаш са забравени. Никой не поглежда и не посяга към тях, за разлика от други, които биват превъзнасяни до безкрай макар да не блестят с по-особен блясък от неглежираните. Реших да комбинирам два от тях, дюля и кейл, и да видя какво ще се получи. Комбинацията, на пръв поглед странна, се оказа толкова интересна и вкусна и си заслужава да бъде опитана.
Дюлята всеки я знае – леко неугледна, мъхеста и стипцава в суров вид, но невероятно благоуханна и с приятен сладко-кисел вкус, след като се изпече. Вече ви разказах за нея, когато ви представих моите бонбони от дюля и орехи. Кейлът е странник, появил се скоро у нас, но пък гордо пъчещ се от все повече сергии на пазара.
След един неуспешен опит за чипс от кейл (първият ми сблъсък с кейла), бях отписала този зеленолистен зеленчук като продукт. Всеки път, когато си купувам зелена салата и свежи подправки от една любима баба на нашия пазар, се появява някой, който се любопитства какво е кейл и как се приготвя. Това ме провокира да му дам втори шанс. Освен това съм чела много за полезността му.
Какво не знаем за кейла?
За мнозина у нас, кейлът е познат като листно или къдраво зеле, заради големите си къдрави листа. Известен е и се консумира още от средните векове. Широкоразпростанен е в кухнята на северноевропейските народи, защото е устойчив на студ и зареден с огромно количество ценни вещества, които помагат на тялото да се справя със суровия климат по тези географски ширини.
Кейлът е определян от мнозина като за супер храна, защото е богат на витамини А, В1, В2, В3, В9, С, Е и К, минерали (магнезий, мед, калций, желязо, фосфор и калий), фибри, протеини, омега-3 мастни киселини. Притежава силни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Установено е, че съдържа над 45 антиоксиданта. Освен това съдържа лутеин и зеаксантин, които намаляват риска от очни проблеми.
Как да го приготвим?
Ако не сте опитвали кейл до сега, вкусът му може да ви се стори леко странен в началото. Има една съвсем слабо доловима кисело-пикантна нотка в иначе подчертано свежия зелев вкус.
Характерно за кейла е, че листата му (типично за родственик на зелето) са твърди. Затова, ако ще се консумира суров, е най-добре след като го нарежете да го намачкате леко с ръце, за да попие по-добре дресинга. Съветвам ви преди да го нарежете, да отстраните и средната жила (стъбло) на листото, особено ако е по-голямо.
Често ще срещнете рецепти, в които кейлът се подлага на термична обработка и се сервира като гарнитура към различни месни ястия или е основна съставка във вегетариански такива.
Ако в панера ви с плодове се подмятат няколко дюли, които нямате идея как да използвате, предлагам ви да опитате днешната салата с кейл, дюля и лешници.
Салата с кейл, дюля и лешници с цитрусов дресинг
Необходими продукти
- 3-4 листа кейл
- ½ дюля (печена)
- 1 с.л. зърна нар
- 10-12 бр. лешници
- 1 бр. морков ((по желание))
за дресинга
- 2 с.л. портокалов сок
- ½ с.л. лимонов сок
- 1 ч.л. мед
- 2 с.л. зехтин
- щипка сол
Начин на приготвяне
- Ако нямате предварително изпечена дюля, ето как да я приготвите. Измийте дюлята, за да отстраните мъхестото й покритие.
- Разрежете я на четвъртини и почистете семките.
- В огнеопорна купа или малка тава налейте вода, колкото да покрие дъното.
- Подредете дюлите с кората нагоре и ги запечете до омекване в загрята на 180 градуса фурна.
- Запечете лешниците в сух тиган и след това ги нарежете на едри парчета.
- Измийте кейла и почистете твърдата жила на всяко листо. С остър нож нарежете кейла на тънки ивици и го прехвърлете в купа.
- Нарежете дюлята на кубчета и я добавете към кейла.
- Поръсете със зърната нар и лешниците.
- В купа или малък буркан сложете всички съставки за дресинга. Разклатете добре, докато се получи хомогенна смес.
- Овкусете салатата с дресинга и поднесете.
Споделете рецептата с приятели, за които полезната и вкусна храна е важна!