Моите топ 10 кухненски помощници - Know How To Cook

Моите топ 10 кухненски помощници

Технологиите в кухнята стават все по-разнообразни. Изобилието и разнообразието от уреди и пособия също е голямо, но какво всъщност си заслужава? Кое наистина може да ни улесни?

Често ме питате за различните уреди, които използвам. Затова реших да направя една класация на моите топ 10 кухненски помощници, които ми помагат ежедневно в кухнята, и с които трудно бих се разделила. Надявам се да ви спестя време и да ви помогна да направите информиран избор.

1. Мултикукър

Предполагам, че не изненадвам никого, че това е моят номер 1. Използвам го всеки ден, а понякога и по 2-3 пъти на ден, защото ми пести изключително много време. Мултикукърът ми е пръв приятел и при приготвяне на най-различни заготовки. Пести ми изключително много време. Той комбинира функции като готвене под налягане, бавно готвене, варене на пара, сотиране и дори печене (ако е комбиниран мултикукър), което значи по-малко уреди и повече гъвкавост в кухнята.

Тук правя едно малко уточнение за разликата между мултикукър и комбиниран мултикукър. Мултикукърът е многофункционален уред, с който обикновено можете да готвите под налягане, на пара, да го използвате като обикновена тенджера или тиган, уред за бавно готвене, а в някои модели може дори да заквасвате кисело мляко. Комбинираният мултикукър обаче съчетава функциите на мултикукър и еър фрайър в един уред. С него не само може да готвите всичко, което приготвяте в мултикукър, но и да печете с горещ въздух, точно както в еър фрайър.

Готвенето под налягане позволява ястията да се приготвят за изключително кратко време – супи, яхнии, варива и дори ястия с месо стават готови за минути. С него можете също лесно да приготвите ориз с перфектна текстура, да сварите зеленчуци, дори да приготвите разнообразни десерти. Идеален за хора, които искат вкусни и здравословни ястия, но времето все ги притиска.

С първия си мултикукър Instant Pot Duo (вижте ревюто ми) се сдобих преди 4 години. В началото ми беше трудно да се пречупя и да започна да готвя в него. Само няколко месеца по-късно буквално се влюбих в този уред, защото ми спестява много време в кухнята. Освен това не се налага да се навъртам около него, докато готви. Просто го включвам и съм свободна да върша други неща, без да се налага да наглеждам или разбърквам.

През ноември 2022 г. замених Duo-то с Instant Pot Duo Crisp Ultimate Lid (вижте ревю), a миналата есен добавих на кухненския плот и Instant Pot Pro Crisp 7.6l (ревю). Заради големия интерес на моите читатели и любовта ми към марката, станах партньор на Instant Pot. Затова разполагам с повече модели и имам възможност да експериментирам, да споделям повече от личен опит и да давам насоки кой модел би бил най-подходящ за различни нужди.

Разполагам с два комбинирани уреда, но най-често ги използвам основно като мултикукъри. Понякога ги включвам, за да запека ястие, което преди това съм приготвила под налягане, но доста по-рядко ги използвам само за печене, защото имам и отделен еър фрайър. Това, че уредът е комбиниран не влияе на качеството му на работа. Храната се изпича много добре. Единственото, което е недостатък, е че събират по-малко храна в сравнение със стандартен еър фрайър с обем 5,7 литра, което за нуждите на нашето семейство понякога е недостатъчно.

2. Кухненски робот

Благодарение на кухненския робот само за секунди мога да смеля ядки на брашно, да приготвя песто или хумус, да нарежа зеле, да настържа моркови, тиква или цвекло, да направя смути или крем за децата, дори и да направя фъстъчено масло. Повечето модели имат различни приставки, с които могат да улеснят приготвянето на почти всяка рецепта.

Едно от най-големите му предимства е, че спестява не само време, но и усилия, и превръща готвенето в удоволствие дори и в натоварени дни.

Кухненски робот Bosch Mcm3501m

Моделът, с който готвя от 7-8 години е Bocsh MCM3501m. Много бюджетен модел, но отличен помощник. Многофункционален е и засега нямам планове да се разделям с него. Има доста приставки и аксесоари, които ми дават възможност да го използвам за най-разнообразни задачи.

Вижте и статията ми какви са разликите между кухненски робот, блендер и чопър.

3. Качествени тигани

Може би не очаквахте да видите тиганите тук, но те са моят най-добър приятел след мултикукъра и еър фрайъра, когато искам да сготвя нещо бързо за закуска, обяд или вечеря. Качественият тиган е в основата на всяко добро ястие – независимо дали приготвяте палачинки, пържите месо, или задушавате зеленчуци.

Един качествен тиган не само издържа на интензивна употреба, без да се надрасква или да губи покритието си, но и осигурява равномерно разпределение на топлината за отлични резултати всеки път. По-тежките тигани е по-малко вероятно да се изкривят или огънат при готвене или печене, топлината се разпределя по-равномерно по повърхността им и задържат тази топлина по-дълго. По-леките тигани се нагряват по-бързо и храната в тях се обръща по-лесно при сотиране.

Материалът на тиганите играе ключова роля при избора им. Чугунените и стоманените тигани задържат топлината дълго и са идеални за бавно приготвяне на храни, но са доста по-тежки. Лично аз пробвах чугунен тиган преди години, но го намирах за твърде тежък за ежедневна употреба, и сега събира прах в шкафа. От известно време обмислям да се върна към него, но все още не се решавам. Много харесвам стоманените тигани на Fiskars, които са по-леки и осигуряват добра топлопроводимост, затова планирам да допълня колекцията си с един от тях.

Тиган SKK Diamond 3000 Series

От няколко месеца използвам тигани SKK от Diamond 3000 серията (дълбок с диаметър 28 см и за палачинки с диаметър 26 см), които имат титаниево незалепващо покритие и са изключително устойчиви. Това покритие е произведено по съвременни технологии, без използване на токсични химикали като PFOA, което ги прави безопасни за здравето и издръжливи на високи температури. Поради здравината на титаниевото покритие, тези тигани издържат на редовна употреба и са устойчиви на надраскване, което ги прави подходящи за ежедневно готвене. Тежки са, но не колкото чугунените, и с времето ръката свиква с тежестта. Недостатъкът им е, че е препоръчително да се мият на ръка, а не в съдомиялна, за да не се наруши качеството на покритието.

Сред любимите ми тигани е и един по-стар модел от Sillargan на марката Sillit. Той ми служи вярно години наред, без покритието му да се промени или надраска, но за съжаление дръжката му се счупи, така че го използвам по-рядко. Силарганът е изключително устойчив материал, комбинация от няколко слоя здрава топлоустойчива керамика и феромагнитна стомана, и е много подходящ за интензивно готвене, а също така и може да се почиства и в съдомиялна. За съжаление, по неясни за мен причини, тези тигани вече не се предлагат у нас.

Инвестицията в качествени тигани определено си заслужава. Те ви служат години наред, правят готвенето лесно и спестяват време благодарение на високото си качество и ефективност.

4. Еър фрайър

Еър фрайърът е чудесен за картофи, пилешки крилца, кюфтенца, наденички, принцеси, дори за различни печива като банички, добруджанки, мъфини, дори сладкиши. Използвам го често, за да приготвя закуска на децата, да изпека нещо за вечеря, дори за претопляне на храна. В момента използвам Instant Vortex Plus Clear Cook&OdourErase 5,7l (ревю) и Instant Vortex Plus Dual Clear Cook 7,6l (ревю), който е с две кошници, но понякога, както споменах пека и в някои от комбинираните ми уреди.

Благодарение на технологията за готвене с горещ въздух, той позволява на храната да стане златиста и хрупкава с минимално количество мазнина, или дори без такава. Загрява и готви много по-бързо от фурната, което го прави незаменим за бързи рецепти.

На пазара има огромно многообразие от марки и модели. Ако ви предстои покупка, непременно прочетете статията ми Как да изберем еър фрайър. Ако търсите еър фрайър със стоманен вътрешен съд, най-добре се насочете към комбиниран мултикукър, като Instant Pot Duo Crisp или Instant Pot Pro Crisp. Те са окомплектовани с кошница с керамично покритие, но като допълнителен аксесоар може да си купите кошница от неръждаема стомана, която да използвате вместо керамичната.

5. Резачка за кубчета

Имам завидни умения за работа с ножа, с които много се гордея, но все по-често прибягвам до резачката за кубчета, когато времето ме притиска. Просто ми пести време. С нея кубчетата стават прецизни и равномерни (както и когато ги режа с ножа), което не само подобрява външния вид на ястието, но и осигурява равномерно готвене.

Страхотна е за лук, картофи, моркови, тиквички, чушки, краставици. С нея може да се режат и вече сварени или мариновани зеленчуци, като например варено цвекло, моркови и картофи за салата винегрет или кисели краставички за млечна или руска салата. Спестява време и усилия, особено при приготвянето на по-големи количества храна, и прави процеса много по-приятен за онези, които не обичат рязането. 

От опит мога да ви препоръчам резачките за кубчета на Gefu и Izibizi. Имат изключително остри ножове, което е най-важното за една подобна резачка, за да сте доволни от нея. Основната им разлика е в цената, но която и да изберете, ще останете доволни. Като малко предимство на Izibizi отчитам това, че горната част се захваща добре за контейнера за зеленчуци, докато при Gefu не е така и понякога леко се размества. Ще се повторя, но и двете режат изключително добре както малки и по-големи кубчета, така и пръчици.

6. Центрофуга за зеленолистни зеленчуци

Все още си спомням деня, в който научих за съществуването на центрофуга за зеленолистни зеленчуци. Край на досадното и безкрайно трудно отцеждане на зелената салата. Използвам я както за измиване на всякакви зеленолистни, така и за подсушаване. Идеална е не само за зелени салати, а и за други зеленолистни зеленчуци и подправки, като спанак, рукола, босилек, коприва, кейл, магданоз.

С центрофугата лесно и бързо се отцежда излишната вода от измитите листа, като същевременно ги запазва свежи и хрупкави за по-дълго. Изсушените листа са не само по-вкусни, но и позволяват дресингът да полепне равномерно по повърхността им, без да се разводнява.

В момента използвам най-обикновена центрофуга за зеленолистни, но има и доста по-луксозни модели от стомана. На какъвто и модел да се спрете, най-важното е капакът да се затваря добре, защото иначе се размества при въртенето и е много неудобно.

7. Пасатор

Обожавам крем супи. Пасаторът ми е незаменим помощник за приготвянето им. Пасирам директно в тенджерата. Идеален е и за приготвяне на пюрета, някои кремове, както и дресинги, особено когато искате да приготвите малко количество.

С негова помощ получавам гладка текстура за секунди, което е особено полезно при ястия, които изискват прецизна обработка, но и спестява нуждата от множество съдове и уреди.

Моят е базов модел на Bosch, със стоманен накрайник, защото все пак често влиза в контакт с горещи храни. Достатъчно мощен е и не е прекалено шумен.

8. Ренде

Може и да ви звучи странно, но съм много взискателна, когато става дума за рязане и стъргане на продуктите в кухнята. В едни ястия предпочитам по-ситно настъргани зеленчуци, а в други – по-едри. Затова използвам няколко различни рендета. Всички намират своето приложение, и то често:

  • стандартно пирамидално ренде от Икеа;
  • малко ръчно ренде за кашкавал;
  • рендето на Izibizi;
  • приставките към кухненския робот.
Ренде

Пирамидалното ренде, винаги стои дежурно на плота. Използвам го почти ежедневно през есента и зимата, когато нямам предварителни заготовки, защото е идеално е за бързо настъргване на моркови за салата. За големи количества или заготовки използвам кухненския робот или рендето на Izibizi.

Когато бързам и трябва да настържа само 2-3 зеленчука, предпочитам да не вадя робота от шкафа. Тогава рендето на Izibizi е незаменимо – компактно е, лесно се мие и е също толкова ефективно. Справя се отлично с настъргване на тиквички, както и на кореноплодни като моркови, картофи, цвекло, алабаш, ряпа и целина, а също и за бързо рязане на лук, краставици, репички и други зеленчуци на почти идеални шайби. Казвам почти, защото идеалните шайби лук не му се получават, ако се размести главата лук.

Предимството на робота и рендето IziBizi пред стандартните рендета е, че намаляват досадното цапане, особено при стъргане на цвекло.

Освен удобството, което всяко ренде предлага, съм забелязала и нещо интересно. Зеленчуците, настъргани на различни рендета, излизат с различна текстура и дебелина. От ръчното пирамидално ренде например получавам по-фини и меки настъргани зеленчуци, може би защото стърже по-тънко и деликатно. При кухненския робот зеленчуците излизат по-груби, което е подходящо за някои ястия, но за салати са ми твърде дебели. Рендето на Izibizi постига резултат, който е някъде по средата.

9. Кухненска везна

Кухненската везна е един от най-ценните ми помощници в кухнята. С нея постигам наистина прецизни резултати, особено при приготвянето на безглутенови печива. С нея лесно измервам точно количество съставки за всяка рецепта, защото балансът на съставките играе ключова роля и за вкуса на ястието.

Моят модел е на Rosberg, с две единици за измерване, може да тегли до 7 кг с точност до 1 г и има бутон за нулиране (тара), което ми позволява да измервам последователно няколко съставки в една и съща купа. Ако все още нямате везна, горещо ви препоръчвам да инвестирате в такава. Има модели на много достъпни цени, които ще ви свършат чудесна работа и не заемат много място на плота.

10. Термометър за месо

Термометърът за месо е незаменим за перфектното приготвяне на деликатни меса като бонфиле, пуешко и пилешко месо. Използвам го редовно при печене на месо на грил във фурната или в еър фрайъра, за да съм сигурна, че е достигнало оптимална вътрешна температура и е както безопасно, така и перфектно сочно. Независимо дали сте начинаещ в кухнята или опитен готвач, термометърът за месо ви дава увереност, че ястията ви ще са винаги приготвени до съвършенство.

Моят термометър е от Lidl. Купих го преди няколко години. Преди това имах аналогов, който обаче не ми беше удобен. Дигиталният дисплей е бърз и лесен за разчитане, като измерва температурата с точност само за няколко секунди. В момента на пазара има огромен избор от термометри за месо. Някои са по-бюджетни, други в по-високия ценови клас. Моето мнение е, че всеки термометър би ви свършил работа и ще ви помогне в готвенето на сочно месо.

Това са моите топ 10 кухненски помощници, които използвам най-често и които улесняват ежедневието ми в кухнята. Разбира се, има и други уреди и пособия, които използвам по-рядко. Надявам се, че съм ви помогнала не само с вдъхновение, но и с идеи какво може да ви е полезно, за да направите готвенето по-лесно и приятно и да спестите малко време.

Оставете коментар & оценете рецептата

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

3 thoughts on “Моите топ 10 кухненски помощници”

Shopping Cart
Scroll to Top