Каква кутия за храна за училище да изберем - Know How To Cook

Каква кутия за храна за училище да изберем

Кутиите за храна са най-честият избор, когато става въпрос за съхранение на храна за училище. Те са удобни и идеални за сандвичи, мъфини, плодове, зеленчуци, ядки и други храни, които не изискват специфични температурни условия. Някои кутии са подходящи и за ястия със сос или са по-сочни, но по принцип за такъв ястие препоръчвам да се използва термос за храна, защото той може да запази температурата на храната за няколко часа.

Пълно ръководство за избор на кутия за храна, термос и термо чанта за училище

В морето от кутии за храна за училище на пазара, често е доста трудно човек да се ориентира каква да избере. Затова в тази статия ще ви разкажа подробно за различните материали, от които се изработват кутиите, както и какви са техните плюсове и минуси, за да направя избора ви по-лесен.

Каква кутия за храна да изберем за училище

Какъв материал да изберем за кутията за храна

Един от най-важните избори, които трябва да направите, е да изберете от какъв материал да е изработена кутията за храна. Най-често кутиите са стъклени, пластмасови, от неръждаема стомана или от бамбукови нишки.

Стъклени кутии за храна

Стъклото е най-безвредният материал за съхранение на храна, тъй като не отделя вредни химикали, не абсорбира миризми и не се оцветява. Кутиите за храна от стъкло са лесни за почистване. Могат да бъдат използвани в микровълнова фурна и съдомиялна машина, което ги прави много удобни за ежедневна употреба.

Но, са лесно чупливи и доста тежки в сравнение с пластмасовите или стоманените кутии. Това ги прави не особено подходящи за малки деца или за носене в училищната раница, която и без това е доста тежка. Също така, стъклените кутии обикновено са по-скъпи, но инвестицията в тях се оправдава с дългия им живот и безопасността, която осигуряват.

Стъклени кутии
Плюсове
безопасен материал
лесни за почистване
не поемат миризми
не се оцветяват
могат да се рециклират
Минуси
по-тежки
лесно се чупят
по-скъпи

Марки стъклени кутии за храна

На пазара има доста голямо разнообразие от стъклени кутии. Повечето са изработени от боросиликатно стъкло, което е по-устойчиво, а капаците им са със силиконово уплътнение, което предотвратява разтичането на храната. Предлагат се в най-различни размери така че да отговорят на всички нужди.

  • Стъклени кутии от Ikea – имат разнообразие от размери и цената им е много достъпна
  • Стъклени кутии Gefu Milo – тези кутии са във високия ценови клас. Но, ако търсите стъклена кутия с две отделения за храна, това е вашият модел. Предлага се в два размера. Ще ги откриете и в сайта на Malltohome.bg, за който може да използвате промокод howtocook10 за 10% отстъпка.
  • Стъклени кутии Pepco – ще ги откриете в почти всеки техен магазин, но често се случва да няма наличност от повечето размери.
Съвет

Стъклените кутии са безвреден и екологичен избор, но за съжаление са тежки и лесно могат да се счупят, което ги прави неподходящи за деца.

Пластмасови кутии за храна

Пластмасовите кутии за храна са сред най-разпространените варианти, тъй като са леки, доста издръжливи и обикновено цената им е много по-достъпна от тази на стъклените и стоманените.

Пластмасовите кутии се предлагат в различни форми и размери. Освен това, често са в ярки цветове, с различни картинки, което ги прави много атрактивни за децата.

Въпреки тези предимства, пластмасата има и някои сериозни недостатъци. Един от основните минуси е рискът от отделяне на вредни химикали, особено при нагряване. Затова е важно да избирате кутии, които са без BPA и други вредни вещества. На дъното на кутията трябва да е изписан материала, от който е изработена.

Друг минус на пластмасовите кутии е, че лесно могат да абсорбират миризми и да се оцветят. Също така не са толкова екологично устойчиви, тъй като пластмасата се разгражда трудно в природата.

Съвет

Слагайте в пластмасови кутии само храна, която е студена или със стайна температура. Никога не слагайте топла или гореща храна в такива кутии. Така ще минимизирате възможността в нея да попаднат вредни вещества от пластмасата.

Когато обмисляте коя пластмасова кутия да изберете, е важно да знаете, че те могат да бъдат изработени от различните видове пластмаси, които имат свои уникални характеристики. Сред най-разпространените материали, използвани за производство на пластмасови кутии за храна, и одобрени като безопасни, са полипропилен (PP), полибутилентерефталат (PBT) и полилактид (PLA).

За да разберете вида на пластмасата, от която е изработена кутията и дали е безопасна, потърсете върху кутията триъгълния символ за рециклиране, който означава материала и вижте изписания номер. Изберете пластмаси, маркирани с номера 5 или 7.

С номер 5 се означава полипропилена (PP), а с номер 7 – продукти произведени от произволна комбинация от пластмаси с номера 1 – 6 или от по-рядко използвана пластмаса или биоразградима пластмаса. Когато пластмасовите опаковки за храни са направени от поликарбонат (това включва токсичния BPA), те често са маркирани на дъното с буквата „PC“ до номер 7.

Ако на опаковката е изписана цифрата 7, уверете се, че материалът, от който е изработена кутията, е PBT или PLA.

Полипропилен (PP)

Полипропиленът е един от най-често използваните материали за пластмасови кутии за храна. Той е лек, здрав и издържа на високи температури (до около 100°C), което го прави подходящ за използване в микровълнова фурна и съдомиялна машина. Полипропиленът (PP) се смята за най-безопасната пластмаса и е одобрен за употреба за съхранение на храна и напитки. Той може да се рециклира, но не е биоразградим.

Полибутилен терефталат (PBT)

Полибутилентерефталатът е по-издръжлив и устойчив на химикали и топлина в сравнение с PP. Този материал е подходящ за по-дългосрочна употреба, тъй като издържа на многократно миене и натоварване. Въпреки това, PBT също не е биоразградим, което означава, че има сходни екологични предизвикателства като PP.

Полилактид (PLA)

Полилактидът е най-екологичният избор сред пластмасовите кутии, тъй като се произвежда от възобновяеми ресурси като царевично нишесте, картофи, тапиока, захарна тръстика, пшеница и захарно цвекло. Той е биоразградим, но само в индустриални условия. Ако просто се изхвърли в боклука, не се разлага от въздуха. Въпреки това, PLA има ограничена топлоустойчивост и може да се деформира при високи температури, затова кутиите изработени от такъв материал не трябва да се мият в съдомиялна машина. Могат да се използват при температура в интервала от 0° до + 40°C.

Съвет

Винаги следете за вида на пластмасата, от която е изработена кутията. Търсете триъгълния символ и номер 5 (PP). Ако на опаковката е изписана цифрата 7, уверете се, че материалът, от който е изработена кутията, е PBT или PLA.

Пластмасови кутии за храна
Плюсове
леки
издръжливи
достъпна цена
голям избор от модели и декори
може да имат повече от едно отделения
Минуси
абсорбират миризми
лесно се оцветяват
не се препоръчват за топли храни
подходящи основно за сухи храни

Някои марки за пластмасови кутии за храна

На пазара има огромно разнообразие от пластмасови кутии за храна. Ето някои от най-известните и предпочитани.

  • LunchBox – безспорно това са кутиите, които много майки избират за своите деца. Те се отличават с иновативен дизайн и позволяват съхранение както на сухи храни, така и на течни, без опасност от разливане. В една голяма кутия, могат да се поместят няколко по-малки, като по този начин различните храни могат да бъдат разделени една от друга. Произведени са от PP, не се оцветяват и не задържат миризми. Освен това имат и 3 годишна гаранция и се произвеждат в САЩ. Минусът им е, че са малко по-скъпи, но инвестицията се изплаща.
  • Monbento – е френски бранд, който е известен по цял свят със своите кутии за храна, които не са просто удобни, но и с изключително елегантен дизайн, който грабва окото от първия миг. Имат огромно разнообразие от модели в различни размери. Някои от моделите им са изработени от PBT, детските основно от PP, имат и модели от стомана. Като тази много сладка детска кутия, която е комбинация от PP и стомана.
  • Nerthus – Кутиите им са с весел дизайн, подходящ за по-малки деца. Имат само едно отделение, леки са и с доста компактен размер. Изработени са от пластмаса без BPA и са доста устойчиви на удар. Цената им е много достъпна. Ще ги откриете в Ozone и в malltohome.bg (промокод howtocook10 за 10% отстъпка).
  • Carl Oscar – Кутиите на шведския бранд са с патентован дизайн. Това, което ги отличава съществено от останалите модели е наличието на охлаждащо блокче, което може да поддържа охладена храната за около 2 часа. То обаче е и сред минусите им, защото доста потребители се оплакват, че блокчето за охлаждане много лесно се откопчава от капака и пада върху храната. Кутиите са от две части, които се поставят една в друга, като по-малката има капаче и е подходяща за сос, ядки или друга храна. В капака на кутията са поставени и мултифункционални прибори за хранене. Кутиите са изработени от PP, а охлаждащото блокче съдържа нетоксичен охлаждащ гел.
Стоманена кутия за храна за училище плюсове и минуси

Стоманени кутии за храна

Стоманените кутии за храна са отличен избор за тези, които търсят безопасен материал, здравина и дълготрайност. Изработени от неръждаема стомана, тези кутии са устойчиви на удари и надрасквания. Биха се огънали или изкривили, но трудно биха се счупили. Стоманата е материал, който не отделя вредни химикали, не абсорбира миризми и не променя вкуса на храната, което гарантира безопасността и качеството на съхраняваната храна.

Стоманените кутии са 100% рециклируеми и не натоварват околната среда, както пластмасовите. Освен това са лесни за почистване и могат да се използват много дълго, което ги прави много добра инвестиция.

Обикновено стоманените кутии са по-тежки от пластмасовите, но все пак по-леки и много по-устойчиви от стъклените. По-скъпи, но този разход се компенсира с дългия им живот и многократната употреба.

Когато избирате стоманена кутия, обърнете внимание на капака и механизма на затваряне. Търсете модели с плътно прилепващи капаци и уплътнения, за да сте сигурни, че храната няма да протече. Също така, проверете дали кутията е с отделни секции, ако желаете да съхранявате различни видове храна, без те да се смесват.

Плюсове
безвредни
здрави и устойчиви на удари и надрасквани
не абсорбират миризми
не променят вкуса на храната
100% рециклируеми
Минуси
по-тежки от пластмасовите
по-висока цена
някои модели може да не са напълно непропускливи
Съвет

Стоманените кутии са най-добрият избор, ако търсите кутия изработена от безвреден материал с голяма устойчивост във времето. Освен това са лесни за поддръжка.

Марки стоманени кутии за храна

  • Gush – Кутиите на Gush са много удобни, изработени изцяло от стомана. Първата ми кутия за обяд, от времето, когато ходех в офис, и която все още използвам, е от тях. В момента предлагат стоманени кутии в няколко размера и с 1, 2 или 3 отделения за храна. Затварят се плътно, но все пак съществува риск от разтичане.
  • Nerhtus – Предлагат се в два размера, но са само с едно отделение. Изработени са изцяло от стомана и имат доста надеждно затваряне, което обаче може да затрудни по-малки деца. Можете да я закупите от malltohome.bg с 10% отстъпка с промокод howtocook10.
  • Gefu – стоманените кутии за храна на Gefu от серията Endure са с ретро дизайн и херметическо затваряне. Благодарение на силиконовия пръстен на капака, те са непропускливи. Някои модели са с подвижна преграда, а други са на две нива. Както всички продукти на Gefu, са във високия ценови клас. Поради размера си, са по-подходящи за по-големи ученици. Можете да поръчате от malltohome.bg с 10% отстъпка с промокод howtocook10.
  • Graffiti – Компактни размери и атрактивен дизайн с любими герои като SuperMan, Harry Potter, Hermione, Batman, който ще се харесат на много деца. Дъното на кутиите е от стомана, а капакът е изработен от пластмаса със силиконов уплътнител, а затварящият механизъм е доста надежден. С тегло от 200 грама, кутиите са сравнително леки.
  • DM – Много симпатични кутии със стоманено дъно, пластмасов капак и подвижна преграда. Капакът има силиконово уплътнение, което предотвратява протичане. Можете да ги откриете и във физическите им магазини. Предлагат се в няколко цвята, с различни животни върху капака. Десените да много детски и са подходящи по-скоро за по-малки деца.
  • BergHoff – кутиите им се отличават с изчистен дизайн, който е по-подходящ за по-големи деца. Основата е от стомана, а капакът е от PP. Кутията има еластична лента, която държи капака стегнат и не позволява да се отваря. Въпреки това съществува риск от протичане и кутията е подходяща за по-сухи храни.
Бамбукова кутия

Бамбукови кутии за храна

Бамбуковите кутии бяха набрали доста голяма популярност преди няколко години сред родителите, които се стремят към устойчив начин на живот. В момента обаче такива доста трудно могат да се намерят на българския пазар. Те са изработени от бамбук, който е бързорастящ и възобновяем ресурс. Тези кутии са биоразградими и не натоварват околната среда. Бамбукът е естествено устойчив на бактерии, което го прави подходящ материал за съхранение на храна.

Едно от основните предимства на бамбуковите кутии е, че те са леки и удобни за носене, което ги прави практичен избор за децата. Освен това, бамбукът не променя вкуса на храната и не абсорбира миризми.

Все пак, бамбуковите кутии имат и някои недостатъци. Те са по-малко издръжливи на удари и могат да се напукат или счупят при по-силно натоварване. Някои бамбуковите кутии изискват по-деликатна поддръжка и не е препоръчително да се мият в съдомиялна машина, защото това може да ги повреди и да скъси живота им.

Друго, което е важно да знаете, е че при изработката на бамбуковите кутии за храна, често се използват лепила, за да се съединят бамбуковите нишки. Много производители използват по-безопасни и екологично чисти лепила, като лепила на водна основа или на основата на растителни смоли. Не рядко обаче се използват, които са на основата на фенолформалдехид или урея-формалдехид. При нагряване или износване, тези лепила може да отделят формалдехид, който може да бъде опасен за здравето при продължително излагане.

За да избегнете потенциалните рискове, е препоръчително да избирате бамбукови кутии, които са обозначени като безопасни за храна и не съдържат формалдехид. Затова винаги проверявайте описанието на продукта или се консултирайте с производителя, за да се уверите, че кутията е изработена с безопасни и нетоксични материали.

Когато избирате бамбукова кутия за храна, е важно да обърнете внимание на качеството на изработката и начина на затваряне. Потърсете кутии с плътно прилепващи капаци и добри уплътнения, за да минимизирате риска от протичане.

Вкъщи имаме бамбукова кутия на Fresk, но вече не се предлагат на българския пазар.

Плюсове
естествен и екологичен материал
биоразградими
не абсорбират миризми
леки и удобни за носене
естествено устойчив на бактерии материал
Минуси
по-малка издръжливост на удари и натоварване
пропускливи са
изискват по-деликатна поддръжка
може да са използвани лепила с формалдехид

Съвети за избор на кутия за храна

Изберете лека, но здрава кутия, която да е лесна за отваряне и затваряне от детето. Изберете размер според възрастта му и какво количество храна ще слагате в нея – за едно, две или повече хранения.

Кутиите с плътно затварящи се капаци са особено подходящи за по-малки деца, които не винаги са внимателни. Непременно проверете дали кутията е безопасна за миене в миялна машина – това ще ви спести време и усилия.

Обърнете внимание и на начина на затваряне на кутията. Добре е капакът на кутията да има уплътнение, което да предотвратяват изтичането на течности и запазват храната свежа. Ако капакът е без уплътнение, кутията ще бъде подходяща само за суха храна, като сандвичи, мъфини, различни печива, ядки, цели плодове и зеленчуци. Потърсете кутии с клипсове или заключващи механизми, които осигуряват сигурно затваряне и минимизират риска от случайно отваряне в раницата на детето.

Кутиите с отделни секции също са полезни, тъй като позволяват да съхранявате различни видове храна, без те да се смесват.

Oбичам да използвам малки кутии, и да слагам всяка храна отделно, защото изпращам както обяд, така и следобедна закуска. Много майки, които изпращат храна само за едно хранене, предпочитат една голяма кутия с разделения. Така различните видове храни са отделени и няма опасност от смесване на вкусове или текстури.

Стъклените кутии са моят избор за дъщеря ми, тъй като всички учебни материали – учебници, тетрадки и пособия стоят в училище. Сутрин си взима само чантата с храна и веднага щом влезе в училище я оставя в столовата. Дъщеря ми е по-скоро изключение и стъклените кутии, макар и да са безопасни и да имат много плюсове, определено не са най-добрия избор за повечето деца.

За сина ми използвам няколко пластмасови кутии с малък обем, тъй като не съм открила толкова малки стоманени кутии (само буркани), а изискването на градината е да са от нечуплив материал. В кутиите му слагам плодове, зеленчуци, сандвичи. За топла храна и за двамата използвам термос за храна.

100 рецепти за здравословна закуска за училище

Оставете коментар & оценете рецептата

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Shopping Cart
Scroll to Top