Имате мултикукър, но не можете да се престрашите да започнете да готвите в него? Това ръководство е точно за вас. Когато вкъщи пристигна първия ми мултикукър Instant Pot Duo (вижте тук подробното ми ревю), изпитвах същия страх и притеснение, които изпитват много от вас. Доста време ми отне, да се престраша да започна да готвя в новия уред. Всички тези бутони на дисплея, налягането, принципа на готвене, много ме плашеха.
Почти няколко месеца уреда така си стоеше на плота и само го заобикалях. Бебето порасна и стана време за захранване. Тогава реших да започна да готвя за него в мултикукъра. Започнах с варене на зеленчуци. Постепенно го опознах, видях колко време ми пести, свикнах с него и зае централно място в кухнята. Беше ми голямо улеснение и все още е, защото слагам храната, настройвам времето за готвене и не го мисля повече. През това време мога да играя с детето, да полегна на дивана или да свърша нещо. Вече не се притеснявах, че ще забравя ястието на котлона и то ще загори.
Днес толкова съм свикнала с мултикукъра, че дори не мога да си представя ежедневието си без него. Duo-то отдавна замених с Instant Pot Duo Crisp Ultimate Lid (ревю) и Instant Pot Pro Crisp (ревю). Да, понякога се случва да готвя и в двата едновременно. Най-вече, когато правя заготовки за седмицата.
- Основни принципи и съвети за готвене в мултикукър под налягане
- Станете истински майстор в готвенето с мултикукър под налягане
- Какво представлява процеса на готвене в мултикукър
- Готвене под налягане стъпка по стъпка
- Стъпка 1: Подгответе необходимите продукти
- Стъпка 2: Поставете вътрешния съд
- Стъпка 3: Сложете продуктите и течността
- Стъпка 4: Разбъркайте и деглазирайте дъното.
- Стъпка 5: Проверете капака и позицията на плъзгача за освобождаване на налягането
- Стъпка 6: Избор на програма и настройване
- Стъпка 7: Готвене под налягане
- Стъпка 8: Освобождаване на налягането
- Стъпка 9: Готово ли е?
- Стъпка 10: Почистване
- Вдъхновете се с нашата електронна книга, пълна с рецепти и съвети!
- Хареса ли ви тази статия?
Основни принципи и съвети за готвене в мултикукър под налягане
Има няколко основни неща, които трябва да знаете, когато използвате мултикукър под налягане, особено ако тепърва го опознавате.
1. Запознайте се с вашия мултикукър под налягане
Всяко начало е трудно. Особено, когато вкъщи има нов уред с множество бутони. Най-добрият начин да опознаете уреда и да започнете да се чувствате сигурни, когато го използвате, е да прочетете ръководството за употреба, която идва с него. Да, знам, всички нямаме време, но си струва да отделите 30 минути за това. В инструкциите за употреба много подробно е описано кой бутон за какво е, как работят различните програми, за какво да ги използвате, как да се грижите за вашия уред. Ако имате мултикукър Instant Pot и не знаете къде сте сложили книжката с инструкции на вашия уред, винаги може да я изтеглите от сайта на Instant Pot.
След като прочетете ръководството за употреба и направите първоначалния воден тест (задължителен е, описано е в ръководството за употреба, а в сайта на Instant Pot има и видеа за всеки модел), може да приготвите първото ястие във вашия нов помощник.
2. Започнете с изпитани рецепти
Вместо още в самото начало да се опитвате да експериментирате, най-добре е да започнете с готови рецепти с подробни инструкции. Така ще сте сигурни, че готвенето ще мине по план и ще намали стреса от неизвестното. След като добиете достатъчно увереност и схванете основните принципи за готвене в мултикукър под налягане, може да започнете да готвите по ваши рецепти и да експериментирате.
Преди няколко години почти нямаше рецепти за мултикукъри под налягане на български език, които са близки до нашия вкус. В началото ми се наложи доста да експериментирам, но не се отказах. Сега има голямо разнообразие от рецепти за мултикукър:
- В секция рецепти за мултикукър, тук в сайта.
- В сайта на Instant Pot също има богата колекция от рецепти, която непрекъснато се обновява;
- Във фейсбук групата ми Готвим в Instant Pot;
- В електронната ми книга „30 рецепти за мултикукър“, в която има разнообразие от рецепти, които се приготвят под налягане. Супи, основни ястия с месо и без месо, рецепти с ориз, за бульон, както от традиционната българска кухня, така и такива в малко по-модерен прочит, но с достъп продукти.
3. Не поставяйте уреда върху стъклокерамичния плот
При готвене в мултикукър под налягане не се отделят миризми. Когато обаче изпускаме ръчно налягането, се отделя голямо количество пара, която излиза на силна струя през . Поради тази причина, много домакини поставят уреда върху стъклокерамичния плот, за да може абсорбатора да обере парата. За съжаление, случаите на стопено дъно на корпуса на мултикукъра не са един или два. По невнимание, често се случва някой да включи някой от котлоните.
Поради тази причина, по възможност поставяйте мултикукъра до плота, а не върху него. Ако все пак предпочитате да е върху стъклокерамичния плот, най-добре е да го защитите. За тази цел слагам специална стъклена дъска върху плота всеки път, когато поставям мултикукъра върху него. По този начин защитавам едновременно плота и уреда. Тези дъски обикновено са в два размера – за двоен котлон и за четворен.
4. Дозирайте правилно течностите
За да готвите под налягане се нуждаете от течност. Това може да бъде вода, вино, бульон, доматен сос или комбинация от тях. Налягането се създава от парата, натрупваща се вътре в съда, която се произвежда от добавената течност. Ако няма достатъчно течност, не може да се създаде достатъчно налягане. Обикновено за всеки мултикукър има препоръчително минимално количество течност, което е необходимо, за да може да готви под налягане.
Независимо дали готвите гъби с ориз, месо, супа, яхния или чийзкейк (да, и чийзкейк може да приготвите под налягане), ще ви трябва поне 250 мл течност, за да може Instant Pot да свърши работата си.
Също така трябва да вземете предвид и дали готвите продукти, които също отделят сокове при готвене, като замразени зеленчуци, гъби, тиквички, месо. Необходимото количество течност варира в зависимост от рецептата и количеството храна, което готвите. Първоначално може да ви бъде трудно да определите точното количество течност, но с течение на времето ще добиете опит и ще свикнете. Като правило, 250 мл течност е добра отправна точка.
Още три неща, които е много важно да знаете:
- Не е необходимо храната да бъде напълно покрита от течност, за да се сготви.
- По време на готвене под налягане, течността не се изпарява. Затова обичайно в рецептите се използва по-малко течност, отколкото е необходимо да се сложи, ако се готви в тенджера на котлона.
- Когато използвате доматен сос, винаги добавяйте и вода или друга течност, за да избегнете загаряне на храната.
5. Не препълвайте мултикукъра
Ще забележите, че от вътрешната съда на мултикукърa има 2 индикатора за обема му. Две линии, които отбелязват 1/2 и 2/3. Никога не пълнете вашия уред повече от 2/3.
Ако мултикукърът е препълнен, храната и течността, която готвите, могат да бъдат засмукани от клапана за освобождаване на налягането и да го запушат. В резултат при освобождаване на налягането, вместо пара, може да започнат да излизат пръски вода.
За да избегнете това, никога не пълнете съда повече от 2/3, а ако готвите храни, които се разширяват и/или разпенват като варива, паста, овесени ядки, картофи, прясно мляко го пълнете максимум до половината. Като това е общото количество храна и течност. За ваше улеснение и безопасност, производителите са поставили маркировка от вътрешната страна на съда за готвене на мултикукъра.
Какво представлява процеса на готвене в мултикукър
Много е важно да знаете как протича процеса, когато готвите под налягане.
При готвене под налягане, уредът трябва да премине през три фази: предварително загряване (вдигане на налягане), цикъл на готвене и освобождаване на налягането. Процесът на готвене започва още в момента, в който натиснете бутона Старт. Тогава започва първата фаза.
Фаза 1: Загряване и повишаване на налягането
При тази първа фаза, започва загряване на течността и продуктите, които искате да сготвите.
Колкото по-пълен е мултикукъра, т.е. колкото повече храна и течност има в него, и колкото по-студени са те, толкова повече време ще му е нужно на уреда загрее съдържанието и да вдигне налягане. След като вдигне налягане, клапана за готвене под налягане ще изскочи (може да го видите при всички модели Instant Pot с изключение на Instant Pot Duo Crisp Ultimate Lid 6,2l), а на информационния дипслей готвенето ще мине във фаза Cooking.
Напълно нормално е времето за вдигане на налягане да бъде различно всеки път. Колкото по-голямо e количеството течност/храна във вътрешния съд на уреда, толкова повече време е необходимо, докато премине във фаза на ефективно готвене. При недостатъчно добавено количество течност/храна, е възможно уредът да не вдигне налягане.
Студените или замразени храни ще увеличат времето, необходимо на уреда за вдигане на налягането.
Обикновено уредите преминават от фаза на предварително загряване във фаза на готвене за около 10-15 минути, но е възможно този процес да трае и до час и това е напълно нормално.
Фаза 2: Готвене под налягане
Обикновено в рецептите се споменава времето необходимо за тази фаза, без да се упоменава времето необходимо за първата фаза. Това е така, защото в зависимост от модела на мултикукъра, количеството храна и течност в него (ако например сте увеличили или намалили рецептата с няколко порции), времето необходимо за тази фаза ще бъде различно.
Фаза 3: Освобождаване на налягането
Това е последната фаза от готвенето. Има 3 метода за освобождаване на налягането.
- Естествено освобождаване на налягането – При този метод не е нужно да правите нищо. След приключване на цикъла за готвене под налягане, температурата вътре в уреда постепенно спада, а с това, съвсем естествено спада и налягането. В зависимост от обема, вида и количеството на храната времето за освобождаване на налягането може да варира между 10 и 40-50 минути. При много малко количество храна, налягането може да се освободи и в рамките на десетина минути. Имайте предвид, че макар и на по-ниска температура, ястието продължава да се готви, докато спада налягането.
- Бързо освобождаване на налягането, наричано още ръчно – За да освободите бързо налягането, е нужно веднага след като изтече времето, което сте задали за готвене под налягане, да завъртите ръкохватката за изпускане на налягането, да преместите плъзгача или да натиснете съответния бутон в зависимост от модела на вашия мултикукър. В резултат на което ще започне да излиза силна струя пара. Ще са необходими 1-2 минути, за да се освободи изцяло налягането. Ако в съда има много течност, това може да отнеме и около 5-6 минути.
- Освобождаване на налягането на пулсации – този метод парата се изпуска на пулсации през няколко секунди. Само някои модели на Instant Pot (като Ultimate Lid) са снабдени с него. При останалите това може да се направи ръчно като за кратко натискате бутона или премествате плъзгача в посока изпускане на налягането, след това го връщате обратно, за да се затвори клапана. След няколко секунди повтаряте, докато налягането не се освободи напълно.
Много често се комбинират двата метода за освобождаване на налягането – бързо и естествено освобождаване. Може да оставите налягането да спадне естествено за 5-10 минути, а след това да го освободите бързо. Обикновено се практикува за ястия с ориз, месо, супи, яхнии.
Прочетете повече в статията Естествено или бързо освобождаване на налягането: пълно ръководство за избор и използване (очаквайте я съвсем скоро).
Готвене под налягане стъпка по стъпка
Повечето потребители, включително и аз, почти винаги използват ръчни настройки, т.е. програма Pressure Cook. Само моделите от серията Duo (Instant Pot Duo, Instant Pot Duo Nova, Instant Pot Duo Plus, Instant Pot Duo Whisper Quiet) имат и предварително зададени интелигентни програми. Например за ориз, супа, варива, месо и други, които ви подсказват времето необходимо за готвене. Моделите от по-високия клас, както и комбинираните мултикукъри, нямат такива програми.
При тях се готви изцяло с ръчни настройки, но това не е никак сложно. Ето как се случва процеса на готвене стъпка по стъпка. Като тази последователност може да следвате и ако използвате някоя от готовите програми. Просто изберете желаната програма вместо Pressure Cook.
Стъпка 1: Подгответе необходимите продукти
Измийте, почистете, нарежете и подгответе всички продукти, които са необходими за приготвяне на ястието.
Стъпка 2: Поставете вътрешния съд
Има не един или два случая, в които поради бързане, домакинята е забравила да сложи вътрешния съд за готвене на мултикукъра и е сложила продуктите и е наляла течността директно в корпуса на мултикукъра. Това автоматично прави вашия уред неизползваем.
За да не се стига до такива инциденти, винаги преди да започнете да готвите, се уверете, че вътрешният съд е поставен в корпуса на мултикукъра;
Стъпка 3: Сложете продуктите и течността
В зависимост от рецептата може да има 2 подхода. Ако спазвате рецепта, препоръчвам да следвате стъпките, точно както са описани, за да сте сигурни в крайния резултат. Едва след като понатрупате опит, може да започнете да експериментирате.
При първия, сложете продуктите, подправките и течността (вода, бульон и/или вино, бира) във вътрешния съд за готвене. Течността може да бъде студена или гореща. Имайте предвид, че студените течности отнемат по-дълго за загряване.
При втория подход, сотирайте зеленчуците и запечатайте месото, точно както бихте го направили, ако готвите в тенджера на котлона. Това придава дълбочина на вкуса на ястието, а запечатването на месото, спомага соковете да се запазят в него и да придобие по-апетитен цвят. За целта, изберете програма Saute
Стъпка 4: Разбъркайте и деглазирайте дъното.
Деглазирането е важна част от процеса на готвене в мултикукър. Тази техника, която често се използва както при готвене на котлон, така и при мултикукърите. Деглазиране се нарича процесът, при който запечените парченца храна, залепнали по дъното на тигана се отстраняват чрез добавяне на рядка течност в горещия тиган или тенджера.
Тези парченца храна с пълни с вкус (ако не са изгорели, разбира се). При деглазирането, течността ги разтваря, като по този начин те обогатяват вкуса на ястието и му придават дълбочина.
Когато сотирате зеленчуци или запечатвате месо в мултикукъра по дъното на съда също полепват парченца храна. Ако не бъдат отстранени, почти сигурно ястието ще загори и уредът ще изпише съобщение, че храната загаря. За да избегнете тази ситуация винаги деглазирайте дъното на вътрешния съд.
Как да го направите? Налейте течността, с която ще готвите, в съда за готвене на мултикукъра. С дървена или силиконова шпатула внимателно минете по дъното. Направете го няколко пъти, докато се уверите, че сте отлепили всички полепнали парченца храна.
Стъпка 5: Проверете капака и позицията на плъзгача за освобождаване на налягането
Вземете капака, бързо проверете дали уплътнителния пръстен е на мястото си и е поставен правилно. Ако уплътнението е разместено, уредът няма да може да вдигне налягане. Поставете капака и го завъртете така че да застане на мястото си.
При Ultimate Lid уплътнението не може да се сваля и не може да се размести. Уверете че поплавъчния клапан и силиконовата тапа са на местата си и са поставени правилно върху предпазната подложка за готвене под налягане, самата подложка е на мястото си и заключващия пръстен на капака не е разместен.
Ако вашият модел е Instant Pot Duo, проверете дали ръкохватката за изпускане на налягането сочи Sealing (запечатване). При по-новите модели на Instant Pot бутонът/плъзгача за бързо освобождаване на налягането, автоматично застава в позиция Seal (запечатване) щом поставите капака на мястото му така че не е нужно да проверявате дали е затворен.
Стъпка 6: Избор на програма и настройване
Натиснете бутона за готвене под налягане Pressure Cook. Можете да избирате между готвене на високо налягане или ниско налягане. По подразбиране е избрано високо налягане (High Pressure) и това е най-честият избор в повечето случаи.
След като се избрали програмата, с помощта на бутоните + и – (за моделите от серията Duo), основния бутон за Pro серията или бутон Time за Ultimate Lid задайте времето за готвене под налягане, указано в рецептата, която приготвяте. Ако готвите ваша авторска рецепта и се колебаете какво време за готвене да зададете, използвайте тази таблица с времена за готвене като ориентир.
По подразбиране е включена функцията Keep Warm, която поддържа храната топла до 10 часа. Тя се включва веднага след приключване на фазата на готвене под налягане. Ще забележите на дисплея, че времето нараства. Използвам таймера на Keep Warm, като ориентир, когато използвам комбинирано естествено и бързо освобождаване на налягането.
Имайте предвид, че изключването на Keep Warm ще ускори понижаването на налягането при естествено освобождаване.
След като сте направили всички настройки натиснете бутона Start, за да започне готвенето. При Instant Pot Duo няма бутон Start, готвенето започва няколко секунди след като направите настройките.
Стъпка 7: Готвене под налягане
Веднага след натискане на бутона Start, започва първата фаза от готвенето под налягане, за която ви разказах по-горе, и на дисплея ще се изпише On или Preheating (Предварително загряване), докато мултикукърът достигне правилната температура и налягане.
Може да ви изглежда, че нищо не се случва, но храната и течността започват да се загряват и налягането да се увеличава. След известно време ще чуете съскащ звук, можете да видите да излиза малко количество пара от поплавъчния клапан или отвора за изпускане на пара. Това е нормално и може да продължи до около 1-2 минути. След като мултикукърът достигне работно налягане, поплавъчният клапан ще се издигне нагоре, ще се затвори и ще блокира излизането на парата.
В този момент на дисплея на уреда ще се изпише Cooking и ще забележите, че таймерът за готвене започва да отброява. Това е втората фаза, същинското готвене под налягане.
Когато таймерът достигне 0 (нула), вашият Instant Pot ще издаде звуков сигнал, за да ви уведоми, че процесът на готвене под налягане е завършен. Ако сте включили функцията Keep Warm, ще се появи информация, че функцията е активна и ще се включи нов таймер, който ще продължи да отброява до 10 часа, ако не натиснете Отказ.
Стъпка 8: Освобождаване на налягането
Освободете налягането според указаното в рецептата. Повече за това кой метод на освобождаване кога да използвате, прочетете в статията, в която споделям подробно за всеки от тях (очаквайте скоро).
Изпускането на налягането ще прекрати процеса на готвене. Можете да отворите уреда, след като поплавъчния клапан падне надолу или видите съобщение „Ok to open lid“ на дисплея.
Стъпка 9: Готово ли е?
След като налягането е освободено, отворете капака. Разбъркайте, ако е необходимо. Ако прецените, че ястието има доста сос, или искате да го сгъстите с малко брашно, изберете програма Saute. Включете я за няколко минути, докато се изпари излишната течност. Ако искате да сгъстите ястието с брашно, размийте го в малко студена вода и го изсипете при ястието. Разбъркайте добре. Гответе още 1-2 минути, след което изключете програмата Saute.
Стъпка 10: Почистване
След като сте приключили с готвенето, може да извадите тенджерата от мултикукъра или да я оставите вътре в него, докато се охлади напълно. Препоръката ми е да не оставяте храна за повече от 1,5-2 часа на стайна температура. След като изпразните вътрешния съд за готвене, извадете го от корпуса на мултикукъра, ако не сте го направили, накиснете го с малко вода, а след това го измийте на ръка с мека гъба и веро или в съдомиялната.
Понякога е възможно след измиване на съда да се появят цветни петна по дъното му. Това е нормално и безвредно. Не се притеснявайте. Това често се среща при всички съдове за готвене, които са изработени от неръждаема стомана. Причините за това могат да бъдат различни – например готвене на продукти, богати на нишесте, като ориз или паста, почистващ препарат или излагане на силна топлина.
Капакът на мултикукъра също се нуждае от почистване. Извадете уплътнителния пръстен, поплавърчния клапан, силиконовата капачка и антиблокиращия щит. Измийте ги с гъба, препарат и топла вода. Оставете ги да изсъхнат, след което ги поставете на местата им. Самият капак също може да измиете на ръка или в съдомиялна. В ръководството за употреба на вашия уред има подробна секция посветена на почистването и грижата за него. Обърнете й специално внимание.
Ако вашият уред е Ultimate Lid, непременно прочетете тази подробна статия как да го почиствате.
Подсушете всички части и повърхности да изсъхнат напълно преди употреба и преди съхранение. Никога не слагайте мокър вътрешния съд в корпуса на мултикукъра.
Надявам се вече да сте по-уверени и с удоволствие да готвите във вашия мултикукър.
Хареса ли ви тази статия?
Ако тази статия със съвети за готвене в мултикукър под налягане ви е била полезна, споделете я с ваши приятели и близки, за които също би представлявала интерес.